АЛОС е организация, която се занимава с неформалното образование на ученици от художествените училища. Тя работи активно с бъдещи млади артисти, за да им даде опита и самочувствието да се изявяват в една по-разнообразна среда, където да използват съвременните форми на изкуството при представянето на своята работа. Техните съвместни проекти често са ориентирани към разрастването на визуалната грамотност в нашето общество, както и към смяната в концепцията за градските пространства. В следващите редове Росица Маринова от център АЛОС разказва за участието в НОЩ/Пловдив 2016, какво е “light painting” и как публиката влияе върху съществуването и развитието на съвременното изкуство.
Какво да очакват от вас през този септември посетителите на “Нощта”?
Ще представим комбинация от дейности. Основен акцент ще бъде художествена инсталация, експонирана в градска среда на едно от тепетата. Тази инсталация ще се изгражда на място, така че целият творчески процес може да бъде наблюдаван. Имаме привлечени участници от различни художествени училища в страната, които под ръководството на двама арт педагози от център АЛОС ще изградят в рамките на двата дни светлинна инсталация. Петък и събота посетителите ще могат да наблюдават презентации на уъркшопи, които сме правили на различни места в страната за изграждане на инсталации и художествени намеси в градска среда. Тези прояви целят да привлекат учениците от художествените училища в една по-разнообразна среда, да мислят в посока на представяне на тяхната работа и да ползват съвременни форми на изкуство. Освен това ще тече и една презентация на подобни работилници, които сме организирали в рамките на последната година.
В програмата на НОЩ/Пловдив 2016 участвате и с презентация на проекта „Тъмна светлина“. Разкажете ни малко повече за него.
Dark Light Project е иницииран от четирима млади автори, ползващи интересната техника light painting. Водещият на проекта е Боян Бахрин, а в него участват д-р Венцислава Стоянова, Марина Стоянова и Ася Спасова. Творбите са заснети в София и представляват фотографии на локации в София, интерпретирани чрез light painting. Визуално е представена формираната сред младите хора представа за места от градската среда, определяни като комуникативни и социални пространства, наситени от времето с определена символика. Идеята на проекта е изваждането им от техния контекст и представянето им по нов начин, буквално в една нова светлина, тъй като се работи със светлината като изразно средство.
Какво представлява техниката light painting?
Тази техника дава възможност на автора да използва различни източници на светлина. Например точков източник като най-обикновено диодно фенерче, което очертава треактория и това движение се заснема с фотоапарат на дълга експозиция като се запечатва цялото движение и спомена за движението в един кадър. Това позволява наслагване на образи, които реално не съществуват, временно се внасят в средата, запечатват се на снимка и могат да носят най-различно послание. Една от локациите в проекта „Тъмна светлина“ е пространството пред НДК. Идеята там беше да се акцентира на историята на мястото и в тази връзка екипът засне един емблематичен кадър, на който със светлина са изрисувани танкове и други военни атрибути, които да насочват към миналото на мястото. Тези образи позволяват препратки към отминали вече събития и позволяват смяна на концепцията за пространството и на контекста му.
Вашата организация се занимава с неформално образование на ученици от художествените училища по отношение на съвременните форми на изкуство като в същото време много целенасочено търсите контакт с публиката. Как тя реагира на вашите прояви и какъв е ефектът от намесите на център АЛОС в градска среда?
Нашата мисия е да създадем подходяща среда за изява и за работа на художници в България, а това е свързано с формиране на публики, с формиране и възпитание на подходящо отношение на публиката към изкуството, което в основата си е свързано с припознаването на едно нещо, че е изкуство. Като организация можем да се похвалим, че на места, които вече традиционно извеждаме ученици за работа в градска среда със съвременни форми на изкуство имаме много сериозна припознаваемост от страна местни общности и срещаме по-различно отношение. Едно такова обживяване на мястото води към себе си повече интерес от страна на публиката. Разбира се трябва да отбележа, че това не е резултат само на нашите усилия.
Каква е ролята на публиката за съществуването и развитието на съвременното изкуство?
Ясно е, че една творба ако не бъде представена пред публика тя всъщност не е изкуство.
Смисълът на творчеството не е толкова в задоволяването на собствени креативни потребности, колкото да провокира някаква реакция, да насочи зрителя към преосмисляне на творбата и на посланията, които тя носи
За нашата организация този контакт е много важен. Център АЛОС през последните години е развил специална методика за обучение по съвременно изкуство „Паралелни стъпки, паралелни пространства“ (www.ps.alos.bg ) с учебни модули по лендарт, дигитална фотография, художествени инсталации и конструкции, видеоарт и други. Имаме един модул за кинетично изкуство, в който учениците създават такива творби, които да са функциониращи само след намесата на зрителя.Означава ли това, че информираността и образованието по отношение на визуалното изкуство създава съвсем нов начин за осмисляне на реалността?
Много е важно формирането на визуална култура у съвременния човек, защото през цялото време сме атакувани от различни визуални послания, повечето от тях търговски, и за да може изкуството да присъства активно трябва много агресивно да се конкурира с тях. Визуалната грамотност е свързана с поведението в обществото, за едно нормално балансирано взаимоотношение в социален, емоционален и всякакъв друг план. Дори образованието по изкуство да не прави от всеки ученик автор, би могло да формира едни много по-образовани публики.
В този смисъл Нощ/ Пловдив е идеалният партньор в мисията на център АЛОС.
Чрез Нощта на музеите и галериите в Пловдив ние можем да стигнем до публика, която иначе ни е непосилно да привлечем. Това е една страхотна платформа и за нас като образователна организация и за учениците, които представяме. Нощта ни дава една безценна възможност да осъществим всичко това. Искам да завърша с една покана към публиката на Нощта. И двете вечери сме предвидили ателиета за рисуване със светлина. В тази работилничка всеки посетител може да се включи и да създаде собствена светлинна рисунка. Добре дошли са всички, които искат да експериментират с нас и да се забавлява.
Програма “Град и публични пространства” – 23 и 24 септември
Локация 52
Проект на АЛОС
Небет тепе
23 и 24 септември от 21:00 до 23:00 – Рисуване със светлина /работилница/
23 и 24 септември от 21:00 до 23:00 – Светлинна арт инсталация /инсталация/
23 и 24 септември от 21:00 до 23:00 – Тъмна светлина /презентация/
23 и 24 септември от 23:00 до 01:00 – Презентация на уъркшопи и художествени инсталации