Интерактивната изложба “Парите разказват” ни запознава с наследството, оставено ни от историческите личности, изобразени на българските банкноти, сред които Иван Рилски, Паисий Хилендарски, Алеко Константинов, Петър Берон, Пенчо Славейков, Иван Милев и Стефан Стамболов. Постиженията им са представени с видео и аудио материали, витражи, пана и други информационни материали. Посетителите могат да се докоснат и до техни лични вещи, портрети, снимки, извадки от дневниците, кореспонденцията и работата им. Сред любопитните елементи в изложбата „Парите разказват” са телескопът на д-р Петър Берон и копия от писмата на Пенчо Славейков до Мара Белчева.
“Парите разказват” се организира от Alpha Bank със съдействието на Община Пловдив, а автори на изложбата са талантливите български творци Юрий Вълковски, Весела Ножарова и Георги Господинов. Изложбата е отворена за всички в периода
8-28 септември в Дома на културата “Борис Христов”.
“Идеята на проекта е да предложи различен поглед към банкнотите от нашето ежедневие, които всеки ден държим в ръцете си и обменяме, но едва ли гледаме на тях като на носители на история, споделят организаторите Alpha Bank – институция с дългогодишни традиции в подкрепата на различни културни събития. С тази изложба искаме да покажем скритата стойност на ежедневните неща и да ги превърнем в част от културната традиция на страната”, допълват организаторите. В интервю за блога на “Нощта” от Alpha Bank представиха още интересни детайли за изложбата.
Лицевата или обратната страна на банкнотата разказва по-увлекателно?
Нашите банкноти са изключително богати на образи и символика, така че не бихме могли да направим разлика. Двете страни са неделими една от друга – обратната страна разгръща история, свързана с историческа личност, чийто портрет е изобразен на лицевата страна.
Докато проучвахте и се вглеждахте в детайлите на банкнотите, открои ли се някоя от тях като най-стойностна естетически и съдържателно?
За нас образите на банкнотите бяха само повод за да се опитаме да разкажем увлекателно и смислено за тези исторически личности. Вярваме, че миналото има много какво да ни каже, че миналото има смисъл за децата днес и искаме да покажем, че
историята може да бъде жива и вълнуваща
Именно съчетанието между музейни експонати, видео филми, звуци и предмети, които могат да се докоснат, дръпнат или на които могат да се правят разни неща, беше един от начините да се излезе извън обичайното клише за историята.Дълго ли подбирахте кои точно елементи от богатите биографии на личностите да вплетете в изложбата? Вероятно не е лесно постижимо многоединството на краткост, съдържателност, изненада, интерактивност…
Тази задача в нашия екип бе в ръцете на писателя Георги Господинов. Той беше човекът, който основно работеше по съдържанието, изваждайки факти от биографиите на личностите върху банкнотите. В същото време, той бе и единственият, способен да се справи с толкова обширен материал и от него да изведе само отделни изречения, фрази, факти, които максимално концентрират посланието. От самото начало бяхме решили да търсим лаконичност и колкото е възможно да намерим
образи и символи, които да подкрепят историите,
които разказваме. Друг важен елемент, който неизменно присъства в трактовката на всички персонажи, е опитът да намерим връзката на историите, които разказваме, с настоящето. За нас беше особено важно хората, които гледат изложбата да мислят за настоящето. Миналото, което ни помага да разберем по-добре живота си днес.Мислили ли сте за продължение на проекта, който всъщност да е връщане назад – Левски, Вазов, Христо Г. Данов, Захари Зограф, Георги Димитров, Кина Гърбова, Борис ІІІ…?
“Парите разказват” се фокусира върху тази банкноти в обращение, които може би ще бъдат последните български банкноти преди влизането на страната ни в Еврозоната.
Целта ни бе да предложим различен поглед към банкнотите, които всеки ден държим в ръцете си и обменяме.
Те са своеобразен символ на нашата идентичност,
не просто обект от нашето ежедневие, а носители на история.