Какво се случи в програмата Култура и клуб през „Нощ”, 2013? В следващите редове можете да прочетете как екипът на „нощния” блог видя различните събития и участници. Какво чухме като коментари от публиката, какво видяхме като реакции и кое ни впечатли най-много…
Първо нека отбележим, че програмата Култура и клуб тази година включваше около 20 различни мероприятия, всичките концентрирани в събота, 21 септември. Домакините по различните локации се справиха много добре с организацията на събитията. Разнообразието от инициативи бе голямо, ентусиазмът за участие от страна на публиката, също. Като че ли тематично можем да разделим мероприятията на три групи – музика, литература, и своеобразни събития.
В музикално отношение останахме изключително доволни от приятната атмосфера, качествената музика и добрите музиканти. Започваме от artnewscafe, където радио предаването на живо Falshimento, на чело с Илиян Ружин, вкарваше непринудено настроение, супер парчета и доста свеж разговор, със Здравко от Xraydio и Веско от LMEY, на тема… „направи си сам радио” (чуйте тук!).
После минахме през бар „Грамофон”, където властваше винила. Много хора проявиха интерес и към базара на грамофонни плочи, което ни направи изключително приятно впечатление. Тук се поспряхме, за да видим как диджей SKILL, демонстрира работа с грамофони и миксер, около него се бяха насъбрали много хора, включително съсредоточени девойки, следващи внимателно неговите инструкции за работа с техниката.
Специално внимание заслужава джаз музиката в „Нощта”. Музикантите от A to Jazz Festival бяха просто невероятни, подробно ще обсъдим техните изпълнения в статията Град и публични пространства, тук нека отбележим само приятната атмосфера в съботната вечер, която създадоха в Конюшните на царя. Друга силна джаз вълна усетихме в клуб „Мария Луиза”, където бандата „Metaфоrmoзa”, интерпретирайки парчета на Майлс Дейвис, успя да събере огромна аудитория от любители на джаза.
След това, напред към читалище „Алеко Константинов”. Там попаднахме отново на SKILL, който пускаше парче след парче, а отстрани се включваха с гайда и кавал другите музиканти от „Българи”, като цяло много добра комбинация от мелодии и стилове се получаваше. Тук любопитна бе и аудиторията, по-голямата част на преклонна възраст, те слушаха преплитащите се звуци внимателно, а в края на всяко изпълнение бурно аплодираха музикантите. Интересни бяха и изложените в сградата ръкоделия, а още по-интересни – самите разкази на дамите сътворили различните шевици, бродерии и др.
Докато още сме на тема музика, нека споменем прекрасните музиканти от Good Boys Band, които създаваха приятно настроение на публиката на Радио Пловдив с благозвучните си интерпретации на известни парчета. Интересен беше също така музикалният пърформанс в клуб „Morocco” и изпълнението на групата „Teeth of Divine” в Найлона.
И така минаваме в сферата на литературата. Тази „Нощ” може да се похвали със силно литературно присъствие. В книжарница „Хеликон” се вихреха интересни истории във формата „Лига на разказвачите”; Икономическа библиотека и библиотека „Иван Вазов” – традиционни места за книгите и словото – избраха по-алтернативни теми и подходи за своите „нощни” посетители. „Предприемачът като артист” бе лайтмотив на разговора при икономистите, а „Лъва като символ в българската хералдика” мотив на изложбата в Народната библиотека.
Нов български университет също се включи в програмата на фестивала. Имахме възможност да присъстваме на оживена дискусия между някои от най-ерудираните литературоведи, писатели, критици и преподаватели – Михаил Неделчев, Пламен Дойнов, Йорадан Ефтимов и Морис Фадел. Разговорът гравитираше предимно около проблемите и явленията в съвременната българска литература, като различните коментари обговаряха и слабостите и положителните тенденции през последните години.
По същото време, в Петното на Роршах, друга писателска група – Алек Попов, Михаил Вешим и Деян Енев – също обсъждаха литературни, пък и социокултурни теми.
Особено ефектно бе участието на Драматичен театър – Пловдив с шествието – спектакъл по Главната с героите от постановката „Възвишение” и начело с коня Дядо Юван. След това почитателите на едноименния роман, пък и на пиесата, имаха възможност да се „возвисят” в разговор с писателя Милен Русков.
Друга добра комбинация от литература и театър бе постановката „Опечалените” на писателя Борис Роканов с режисьор Ида Даниел и главно действащо лице Петър Мелтев. Тук интересно бе решението за съчетанието на всички действащи лица в умението за интерпретация на един актьор с помощта на специална компютърна програма за модификация на гласа – и Петър се справи блестящо.
Нека поспрем дотук и с литературата, за да отдадем заслуженото внимание и на други участници в програмата на „Нощта”, които провокираха вниманието и сетивата на публиката по малко по-различена начин. Един такъв участник бе работилничката за шоколад „Гайо”. Симпатичното младо семейство Мария и Венсан Гайо, предложиха на „нощните” посетители специален шоколадов тур из работилницата, където гостите успяха да видят целия етап на създаването на вкусния продукт. Как от какаовите зърна се стига до блокчето шоколад, явно бе изключително интересна тема за публиката, защото пред работилницата в един момент се бе насъбрала огромна група хора, които за съжаление бяха пропуснали да се запишат предварително за посещението и не успяха да влязат. Бързаме да ги успокоим, че Венсан и Мария имат намерение да организират и занапред подобни турове, така че ще има и друга възможност.
Продължаваме с друг интересен участник в програмата Култура и клуб – ателие „Иван Костолов”. Там настроението бе много позитивно, посетителите, пък и участниците, бяха в изключително добро състояние на духа и като цяло се заформи приятна сбирка от артисти и посетители на богатия фон от творби на Иван Костолов, Красимир Костов, и Динко Ангелов. Интересен бе, разбира се и разговорът с Нено Белчев, а музикалните провокации изненадаха приятно средНощните посетители.
Не искаме да пропуснем да споменем и интересния проект на сдружение „Плюс” – „Градски портрет”, участието на клуб „Библиотеката”, театър „Hand”, Дом на художниците, детски отдел на библиотека „Иван Вазов” и разбира се фондация „Пловдив 2019”. Всички те успяха да привлекат публика към своите интересни инициативи и каузи.
Още много различни преживелици – лични и нелични – се случиха в съботната „Нощ”. В тези редове се опитахме да обхванем накратко широкия спектър от събития и участници, така, както екипът на блога ги видя, съпреживя и разказа.
Автор: Василена Панчарова