
Интервю сНадя Захариева, програмен директор на програма „Изкуства и култура“ във фондация „Америка за България“
Фондация „Америка за България” съдейства за осъществяването на множество проекти в най-различни сфери, бихте ли ни казали в областта на изкуството и културата какъв тип начинания подкрепяте?
В областта на изкуството и културата подкрепяме проекти в три области. Първата и най-голяма област е свързана с представяне на американско изкуство в страната и това е обяснимо, понеже ние смефондация „Америка за България”. В това направление имаме знакови проекти като „Музиката на Америка” или Американски балет за България, където сътрудничеството е по-задълбочено, също така важни са „Фортисимо Фест” и „A to Jazz festival”. Втората голяма област, в която работим, е свързана с образованието. Както професионалното образование в сферата на изкуствата, така и образованието на нови публики и възпитаването на нови публики. Що се отнася до първата група, вие знаете, в България има 23 училища по изкуствата, със седем от тях работим активно, финансираме преоборудване на кабинетите, където има нужда, или пък организираме специални програми. Относно втората група – възпитаването на нови публики – най-големият ни проект се нарича „Фортисимо Клас” и е свързан с гостуването на професионални музиканти в редовен час по музика при четвъртокласници от цялата страна. Третата област, в която работим, точно тук попада „Нощ на музеите и галериите – Пловдив”, е свързана с подкрепа на събития, които трайно са навлезли в културния календар на страната, от години се развиват и привличат своята публика, дори без наша помощ. Причината, поради която подкрепяме „Нощта”, е огромната творческа енергия, която тя създава и достъпът, който тя дава на широки публики до изкуство, интересът, който тя пробужда у хората да се занимават с изкуство, пък било то и само за една нощ.
Какъв е филтърът, чрез който успявате да пресеете заслужаващите си каузи и с какво Ви спечели екипът на „Нощтa”?
До момента във фондация „Америка за България” са получени около 1200 кандидатури за дарения от цялата страна, от всякакъв тип. Но всъщност ние сме подкрепили едва 10% от тези, които кандидатстват. Опитваме с да работим с лидери, с хора, които имат визия, имат енергия, имат амбиция и правят нещо, което разчупва сегашното състояние на културата в страната. Вие знаете, че културата е много централизирана, управлява се и се финансира предимно от държавата и от по-богатите общини. Средствата, които се отделят обикновено са достатъчни, за да се плащат заплати и режии, малко от тях остават за съдържание. Ние се опитваме да намерим отличниците, които да дърпат напред развитието в културната сфера, хора, които предлагат добри практики, добри примери, за променянето на статуквото. Ето затова, работим с „Нощта”, екипът на Веси Сариева е просто прекрасен, организацията, която тя създава, е много добра.
В тазгодишното издание на „Нощта” фондация „Америка за България” няма да е само спонсор и партньор, а и съорганизатор. Какво означава тази промяна? Какви ще са вашите ангажименти и отговорности?
Ние никога не сме били само спонсори, освен първата година, евентуално. От 2011 г. насам се опитваме да направим, така че да увеличаваме и обогатяваме съдържанието на Нощта с участието на проекти, които ние подкрепяме. Например през 2011г. „Фортисимо Фест” гостува за един голям концерт на открито в Античния театър, нашият фестивал „A to Jazz” направи шествие по централните улици в рамките на „Нощта”. Тази година смятаме да направим същото, да подберем наши проекти, в чиито бюджети още миналата година сме заложили средства за пътуване и гостуване на „Нощта”. Другото, което направихме за пръв път миналата година през 2012-та, е учредяването на фонд, макар и малък, на стойност пет хиляди лева, чрез който искахме да опипаме почвата. Обявихме кандидатстване на музеите за тези пари, т.е. те да кандидатстват с някакъв специален проект, който да осъществят в рамките на „Нощта”. Освен специалното съдържание, което търсехме, експериментът беше и с възпитателна цел. Музеите и галериите трябва да се научат, че не всичко идва наготово. За да получиш финансиране са нужни усилия, трябва да измислиш концепция, да направиш план как ще се развие проектът, да съобразиш обвързан ли е с твоето съдържание и дали с това финансиране може да се даде някакъв начален тласък, който би могъл да помогне и в бъдеще дейността на организацията, в която работиш, още трябва да се направи бюджет, да се кандидатства и после да се отчетат средствата. Това е една доста сложна и голяма по обем работа, много малко хора си дават сметка за това. Тази година това ще е основното, освен че ще допринесем със съдържание, ние заедно с Община Пловдив, даваме средства, които ще се изразходват, за да подпомогнат финансово участниците в Нощта.
Тази година е деветото издание на „Нощ на музеите и галериите – Пловдив”, с всяко издание фестивалът става все по-голямо и амбициозно начинание. Какво предлага сцената на „Нощта”, привлича ли достатъчно дейни автори и актуални проекти?
Аз мисля, че „Нощта” е много успешна именно в това, да създава едно съвременно и модерно културно лице на Пловдив, не че имам нещо против фолклора, обичам фолклора, обичам занаятите, но в крайна сметка трябва да погледнем малко в настоящето и бъдещето, да сме малко по-съвременни. Години наред Веселина Сариева – и точно с това ни привлече – работи много активно за привличането на съвременно изкуство. Честно казано някои от нещата и аз не разбирам, или не харесвам, но както се казва в „Алиса в страната на чудесата” – „не всичко трябва да се разбира”.
Как виждате „Нощта” занапред, как трябва да се развива потенциалът на един толкова мащабен проект? Говорите за нуждата от модерно излъчване, какво трябва да е съотношението между новаторство и традиция?
Според мен трябва да има един добър баланс, защото публиката, в която се целим, е изключително широка. Необходим е набор от най-разнообразни събития, трябва да не се пренебрегват фолклорът и историята, нито пък съвременното изкуство. Постигне ли се добър баланс, интерес винаги ще има. Важно е градът да използва тази огромна инерция, която е натрупал през изминалите години, защото културно събитие не се създава от днес за утре. От моя скромен опит във фондация „Америка за България” съм установила, че приблизително три години са нужни за едно събитие, за да се развие и утвърди на културната сцена, т.е. вече девет годишна история с толкова голяма публика и с такова оживление не трябва да се губи. Важно е още да не си позволяваме да лежим на стари лаври, разчитайки, че четиридесетте хиляди души от миналата година ще дойдат и тази, и следващата… Но за развитието на „Нощта” непрекъснато се мисли, чертаят се стратегии, привличат се партньори и съорганизатори, смятам, че това е начинът, по който нещата трябва да се развиват.
Автор: Василена Панчарова