За поредна година Мария Петрова и Детски отдел към Народна библиотека “Иван Вазов” организират творческа работилница за Нощ на музеите и галериите – Пловдив. Тази година темата е „Симетрия върху целофан и хартия”. Мария Петрова работи като учител, а през последните две години има повече от 13 осъществени проекта съвместно с Народна библиотека “Иван Вазов”. Срещаме се с нея, за да разкаже за различното и любимото в работата й.
В Нощ на музеите и галериите – Пловдив 2011 ще представите творческа работилница „Симетрия върху целофан и хартия”. Каквото точно ще представлява тя? Как ще занимавате децата?
Децата ще се занимават с различни техники на рисуване. Първо чрез целофан, на който има очертана форма – на пеперуда например. Формата се прегъва в средата, за да се получи симетрично, и се рисува. Работи се с перманентен маркер, за да не се размазва. Има и друга техника, с фулмастер. Чрез нея се прави отпечатък и се работи всеки път с различен цвят. Пак става шарено и принципът е да има симетрия.
Това ли ще е главният метод за рисуване тази година?
Тъй като темата е „Симетрия върху целофан и хартия” това е едното, което предлагаме. Винаги се опитвам да бъда подготвена с няколко идеи. Например: взимате една формичка и отбелязвате с контурите с флумастер или с темперни бои. С пръст се изтласква навън боята и остава само формата вътре.
Откъде черпите идеи за други творчески работилници, които организирате?
Каквото и да покажа, винаги някое от децата прави нещо коренно различно от това, което показаното. Такива деца ми дават идеи за други работилнички.
А кое ще е по-различното тази година от миналата, когато сте правили „Мини картини”?
Миналата година избрах „Арт терапия” и работа с въглен. Имаше дечица, които, като приключиха „Арт терапия”, се качиха в други творчески работилници в Стария град и се върнаха обратно при нас. Дойдоха преподаватели, арт терапевти. А дойде и една страхотна компания от Варна и Бургас от 40-50-годишни мъже и жени и казаха: „Ние дойдохме да си направим подарък.” Много се забавляваха през цялото време.
Повече майки или бащи идват с децата?
Наравно, но татковците предпочитат да излязат навън да изчакат, а майките седят на вратата и внимават нещо да не се случи.
Много ли се вглъбяват децата, ког0то работят?
Много. Дори някои игнорират майките си и крият рисунките. Казват „Не съм готова още.” или „Това не ми харесва, ще го започна пак”, започва го пак и действително се получава по-добро. Някои дори си взимат да довършат работата си за вкъщи.
А деца на каква възраст идват най-много?
Между първи и трети клас. Посещаемостта от тях е най-голяма.
Минава ли времето по-бързо, когато работите с деца?
Мога да кажа, че дори не съм го усетила как е минало.
А планувате ли, когато Вашата творческа работилница приключи да посетите друго събтие от Нощта на музеите и галериите, гр.Пловдив, 2011г.?
Да, ще ми е интересно в АМТИИ какво ще направят, към Дома на художника, изложбите.
Какво мислите за идеята на Нощта на музеите и галериите, за инициативата?
Когато открих, че няма къде да покажа какво могат да правят децата, осъзнах, че много ми липсва подобно събитие. Защото децата желаят, имат много голямо желание да рисуват.
Автор: Цветелина Коилова
———————————
НОЩ НА МУЗЕИТЕ И ГАЛЕРИИТЕ – ПЛОВДИВ, 2011
17.09.2011
НБ „ИВАН ВАЗОВ“ – ПЛОВДИВ,
Детски отдел
ул. „Авксентий Велешки“ № 15
www.studiotreasures.blogspot.com
www.det-nbiv.hit.bg
16:00 – 18:00
„Симетрия върху целофан и хартия“ – уъркшоп за деца и родители с водещ Мария Петрова
Творческата работилница е отворенa за всички желаещи да порисуват – възрастни и деца. Посетителите ще имат възможност да създадат своя творба, която да отнесат за спомен от поредната „Нощ на музеите и галериите – Пловдив, 2011“.
…………………….
Ivan Vazov National Library, Children’s Department
15 Avksentiy Veleshki St.
www.studiotreasures.blogspot.com
www.det-nbiv.hit.bg
16:00 – 18:00
Symmetry on Cellophane and Paper – workshop for children and parents – host: Maria Petrova.
Open to all – children and adults. Make your own artwork and take it away as a souvenir from the Plovdiv Night of Museums and Galleries 2011.