Силвина Кендерова – управител на книжарница „Хеликон”, Пловдив: „Нощта” е дом за много хора. Търсещи хора!”


Тази година книжарница „Хеликон”  е подготвила  интересна изложба озаглавена „Близки във времето и пространството”, на нея ще видим любопитна съпоставка между български и европейски градове. На фона на платната ще се проведе и вече познатата акция „Лигата на разказвачите”, формат зависещ основно от въображението на публиката. Повече информация относно проекта и цялостната организация ще научим от Силвина Кендерова – управител на книжарница „Хеликон”, Пловдив.

Книжарница „Хеликон” винаги е карала читателите да се чувстват като у дома си. Кажете ни дом за кого мислите, че е „Нощта”?

Хмм. Интересен въпрос… Предполагам, че тя е дом за всички онези хора, които имат нужда от изкуство, а аз продължавам да вярвам, че тези хора са много. Разбира се, всички  места, които са отворени в самата „Нощ” са си на мястото през цялата година, но хората забравят за това, а е хубаво, когато им се припомни по този начин. В „Нощта” се получава съсредоточаване на  енергия и съм сигурна, че дори онези хора, за които изкуството, не е  толкова важна част от  живота и ежедневието им, биват докоснати от артистизма при всички тези  срещи с художници, писатели, музиканти и т.н. Така че смятам, че „Нощта” е дом за много хора. Търсещи хора!

Ще участвате в тазгодишната „Нощ” съвместно дигитална библиотека „Европеана” и Обществена библиотека „Пенчо Славейков”, Варна с изложбата „Близки във времето и пространството”. Как се случи съвместното ви участие с „Европеана” – структура представляваща организации като Британската библиотека в Лондон и Музея на история на изкуствата във Виена? Как се свързахте и с библиотека „Пенчо Славейков”?

Съвместното участие за пътуващата изложба на „Европеана” е провокирано от ПР-а на „Европеана” за България –  Ива Лазарова, която се свърза с нашата верига, а

откриването на самата изложба вече се състоя веднъж в книжарницата ни „Хеликон” — Витоша в София. В момента, до колкото знам, е в Бургас или сега в началото на септември ще бъде, покрай „Четящият човек” — фестивал, който ние от „Хеликон”  организирахме. Официалното откриване на изложбата беше на 5 юни 2013 г., в присъствието на главния експерт дирекция „Културна политика” в Министерство на културата, мениджъра по Европейски проекти „Европеана”, директора на Регионална библиотека „Пенчо Славейков”, Варна и писателя Георги Господинов. От там се зароди идеята представянето й да премине и през другите ни големи книжарници в страната, т.е. в Бургас и в Пловдив, за да достигне до повече хора в България.

Изложбата „Близки във времето и пространството” ще ни покаже символи от миналото на осем различни града. Кои са тези символи и кои са градовете, чиято история ще бъде разкрита?

Чрез тази изложба, „Европеана” разкрива на българската публика част от своето огромно културно богатство. Показва и прави достъпни за всеки, културните и историческите символи на градовете Бургас, Стара Загора, София, Русе, Хасково, Пловдив, Добрич, Варна и някои европейски градове като Рим например. Със сигурност знам, че Рим е сравняван с Пловдив и са на един рекламен банер, като едната от връзките са тепетата, тук в Пловдив и в италианската столица. Интересно е още, че София е сравнявана с Прага, Хасково с град Лурд във Франция и т.н… Изложбата показва, че времето и пространството са лесно преодолими в света на съвременните технологии. Изображенията са от миналото на обекти и дестинации символи на всеки един от осемте града, като експонатите дават възможност на посетителите да открият и опознаят както близки, така и далечни места от всички краища на Европа. Българските градове са със същото или подобно културно, научно, историческо или религиозно значение като европейските. Освен това, изображенията от сайта на Европеана притежават QR кодове, така че всеки посетител на изложбата ще може чрез смартфона си да получи достъп до сайта и да научи повече интересна информация.

Друго събитие, което ще се случи по ваша инициатива в книжарница „Хеликон” по време на „Ноща”, е познатата вече формула „Лига на разказвачите”. Посетителите ще имат възможност да проявят своите литературни таланти по зададена тема. Мислите ли, че ще се получи запомняща се дискусия и какви ще са възнагражденията за литературните мислители?

Възнагражденията още се обсъждат, тайна са (смее се). Но със сигурност знам, че ще се получи добре. Катя Атанасова е достатъчно опитна в тази „Лига на разказвачите” и съм сигурна, че ще ни изненада с някой допълнителен гост, който ще отприщи литературните способности на гостите. В Пловдив има доста хора, които имат възможности и съм убедена, че ще се включат доста бурно и с желание.

Какви книги предпочита днешното поколение и как мислите, дали ще се сбъднат прогнозите за трайно отдалечаване на младите от литературното творчество?

Категорично не. Имаме много млади читатели, които ни посещават ежедневно. Естествено, има една група тийнейджъри, които продължават да се вълнуват от вампирските истории, но ми прави впечатление, че все повече от младите хора се обръщат към класиката. Това  може би е продиктувано и от факта, че обикновено това са деца, които учат в езикови училища и им препоръчват да четат адаптирана класика на английски, испански, немски и съответно те си търсят и българските издания, което според мен е много добър знак. Така със сигурност мога да кажа, че ние нямаме отдалечаване, а напротив – имаме много млади клиенти, посетители и читатели.

Препоръчайте ни книгата, чиито сюжет мислите за подходящ като подготовка за „Ноща”.

А! Сюжет подходящ за подготовка за „Ноща”… Много ми е трудно да отговоря на този въпрос. Трябва сериозно да помисля… Може би това ще са “География на блаженството” от Ерик Уайнър, “Култови места: Емблематични места, вписали се в съзнанието ни”, ще добавя и “Знаци край пътя” на Иво Андрич и ще завърша с  “Екипите, които успяват”. Да кажем, че това са предложенията за книгите, които ще обрисуват нас в тази „Нощ”.

 

21 СЕПТЕМВРИ

КНИЖАРНИЦА „ХЕЛИКОН“

ул. „Княз Александър Батенберг“ 29

www.helikon.bg

19:00 – 1:00

„Близки във времето и пространството“ – изложба на Европейския дигитален музей, библиотека „Европеана“ и нейният основен партньор в България – Регионална варненска библиотека„Пенчо Славейков”

„Близки във времето и пространството“ е пътуваща изложба, показваща символи от миналото на всеки един от 8-те града – домакини на изложбата, изображение на мястото или обект в настоящето, както и препратка към европейски обект със същото културно, научно или историческо значение. Изложба ще обиколи библиотеките на 8 български града: София, Пловдив,Варна, Русе, Хасково, Стара Загора, Добрич и Велико Търново, както и книжарници „Хеликон” в София, Пловдив и Бургас в периода юни – септември 2013 г.

За Европеана:

Европеана – www.europeana.eu – дигиталната библиотека, архив и музей на Европа. Към момента, тя осигурява достъп до 27 милиона книги, рисунки, филми, записи, фотографии и архивни документи на 29 езика. Тя представлява 2,200 малки и големи организации — партньори, включително и тези, съхраняващи всички големи национални колекции като Музея „Рикс” в Амстердам, Британската библиотека в Лондон и Музея на история на изкуствата във Виена.

За Варненска библиотека:

Обществената библиотека „Пенчо Славейков” във Варна е основана през 1883 г. от варненската литературна общност, благодарение на щедро дарение на известни публични личности и патриоти от Варна. Библиотеката е хранилище на българската национална литература от 1945 г. Днес библиотека „Пенчо Славейков” е обществена институция, подкрепяна от общината, а също и регионална библиотека и методологичен център.

20:00 – 22:00

„Лига на разказвачите“ – уъркшоп

Книжарница „Хеликон Пловдив – Център“ и  Катя Атанасова  призовават всички, които

обичат модерния текст, да разкажат своята 5-минутна интерпретация по зададена тема пред симпатичната аудитория и авторитетното жури. „Лигата на разказвачите“ е позната акция, но за първи път ще бъде направена в книжарница.



© 2019 Open Arts Foundation, НОЩ/Пловдив - www.night.bg