Галерия„А+” участва в „Нощта” представяйки изключително пъстра палитра от инициативи – изложба на абстрактна живопис, рок концерт, уличен пърформанс, прожекция на филм, представяне на книга… За разговор, относно всички тези интересни събития, се срещнахме с Алек Александров – собственик на галерията, а по-късно и с Трифон Ташев – член на бандата „Stanton Drew”.
Защо решихте да се включите и в тазгодишната „Нощ”?
А.А. :„Нощта” винаги ми е харесвала – вечер, в която всички хора излизат навън обединени от идеята за изкуство. Важно е за нас да бъдем част от това събитие, да сме част от живота на Пловдив, а още повече имайки предвид, че имаме какво да покажем.
Какво ви подтикна да създадете галерия? Разкажете ни какво се крие под „А+”.
А. А. : Аз съм художник, баща ми е художник, повечето от познатите ми са художници, израснал съм в тази среда. Имам чувството, че от десет години града умира, що се отнася до изкуството поне и реших да се включа в съживяването на Пловдив с една такава точка, която да показва качествени творби. Като казвам качествени искам да поясня, че не слагам никакви ограничения, стига работите да са добри за жанра си. Ние показваме живопис, пластика, скулптура – малки форми, но държим на това да запознаваме града с неща, които не се виждат всеки ден. Искаме да обогатим културния облик на Пловдив. А иначе името „А+” идва от първата буква от имената на собствениците на галерията, буква символизираща лидерство, иновация. Плюсът е идеята ни винаги да добавяме по нещо хубаво към това, което правим. „А+” трябва да бъде в авангарда на нещата.
Проектът, с който ще участвате в „Нощта” се казва „Отражения”, защо? Какво ще видим отразено?
А. А. : „Отражения”, защото всяка форма на изкуството отразява много неща, много емоции. Изкуствата си влияят едно на друго. Решихме в „А+” да направим композиция от различни видове изкуство на едно място, като основната цел е вечерта да се възприеме като една голяма картина. Ще има музика, живопис, статично изложени неща, прожекция на филм. Присъствал съм на такива събития, създадени, за да станат достояние на максимален кръг от хора и усещането е страшно готино.
Галерията ви е сравнително млада, но е представяла творчеството на редица автори от различни поколения. Авторът на изложбата, която посетителите ще могат да видят в „Нощта” – Иван Узунов, е завършил НХГ „Цанко Лавренов” в Пловдив, показвал е творбите си извън пределите на България. За пръв път ли ще бъде гост във Вашата галерия и какво ще кажете за произведенията му?
А. А. : Иван много ми харесва като живописец. В нашата галерия ще бъде за пръв път. Той не се е показвал от две години в Пловдив и мисля, че това, което ще покаже е много интересно и си струва да се види. Качествена абстрактна живопис, заставам зад него с две ръце.
Какво Ви накара да съчетаете рок музика с изложба?
А. А. : Ще ми се почитателите на рока да бъдат леко придърпани към по-класическите форми на изкуство, за да имат поглед и от двете страни. Колкото повече хора с различни интереси отделят време за това, толкова по-добре.
Кои ще бъдат артистите, които ще участват в „уличния пърформанс”?
А. А. : Част от тях са представители на ателие „Пластелин”, които досега имат зад гърба си две издания на „Джобен фестивал”. Това е фестивал за „онова, което може да се побере във вашия джоб”. Той включва творци от всички сфери на изкуството като единственото условие е артистичният продукт да не е по-дълъг от тридесет минути… В „А+”ще има прожекция на филм и радио пиеса, мисля, че ще е много интересно. Целта е да овладеем цялото пространство около галерията и всичко да стане като едно цяло. Всеки да си намери място така, че да му бъде най-комфортно.
Хора от какви възрастови групи смятате, че ще привлечете?
А. А. : Надявам се от всички. За изкуството мисля, че няма възрастова група.
Трифон Ташев – вокал, дигитално композиране и перкусии в групата „Stanton Drew”
Как очакваш, че ще протече „Нощта” и как си представяш участието си в галерия „А+”?
Т. Т. : Първо, както всяка година, най-вероятно ще бъде лудница… Предполагам, че ще има много хора. Бях на първата „Нощ на музеите и галериите” и тогава беше много приятно, имаше пространство, в което да си поемеш въздух. По нататък в годините събитието се разрасна и стана масово… хубаво би било да има баланс да бъде масово, но и да има малко въздух в нещата. Предполагам, че в галерията ще се получи хубаво. Истината е, че аз не познавам Алек лично. Един от китаристите ни живее срещу самата галерия и един ден Алек ни чул как репетираме. Харесало му е и предполагам, че затова ни покани. Впечатленията са ми, че е много свеж човек. Хубавото е, че около „А+” има голям поток от хора и щом чуят, че има жива музика ще дойдат. Мисля, че ще имаме успех.
Разкажи ни как се сформира групата и кой измисли името „Stanton Drew”? Какъв е стилът, в който свирите?
Т. Т. : Това е дълга история. Ние сме приятели с едното момче от много време, а трима човека от групата сме от Кърджали. Там свирехме и правехме общи проекти заедно, след което дойдохме тук в Пловдив, но първоначално не се намираха хора. Според мен, когато правиш група най-важното е да бъдеш приятел с хората, които я съставят и затова малко по-бавно се получи етапа с намирането на точните хора и съставянето на формация. Има много, които могат да пеят и свирят на китара, но ако не сте приятели и не прекарвате време заедно, е катастрофа. И така събрахме се аз, Васил, Иван и една приятелка Чарли (Александра). Сега имаме два вокала – мъжки и женски. Едно момче, което се върна от Щатите също се присъедини, той е вторият ни китарист. Мога да кажа спокойно, че това е един от най-добрите китаристи в Пловдив, а е на осемнадесет години – изключителен талант. Ние сме свирили с различни имена, преди това с различен състав от хора като последното ни име е „Stanton Drew”. Досега групата е сменила пет-шест имена, но важното е, че се намерихме едни други и възгледите ни за правене на музика съвпадат, а името ще бъде открито. Стилът ни е странен…Трудно е да се формулира точно. Някои хора го определят като трип-хоп, което звучи до някъде правдоподобно, но при повечето парчета, основната композиция правя на компютър, защото нямаме барабанист, правя бийтовете и доста от тях са в стилистиката на хип-хопа. Звуците обаче са доста дарк, ембиънт – филмова музика, някакви интересни състояния и върху този гръбнак се изграждат отгоре китари, бас линия и вокали. Всичко е много смесено, използваме много блус китари, като схеми и идеи, а в същото време имаме текстове и използвам хармония от народната българска музика, от родопски песни например. Правим една златоградска песен наречена „Една месечинкольо”, която е с много тежък хип-хоп бийт. Еклектика, но се опитваме да е хомогенна.
20 СЕПТЕМВРИ
ГАЛЕРИЯ „А+“
кв. Капана, ул. „Загреб“ 18
18:00
Представяне на книгата „Североизточна България – гид за пътешественици“ и среща – разговор с нейните автори Велина Христова, Гавраил Гавраилов, Захари Карабашлиев
„Североизточна България – гид за пътешественици“е първата книга, която представя цялостно този туристически регион. В нея може да научите за културата и историята на региона- от най-старото обработено злато в света до значими събития в сферата на съвременното изкуство. Книгата е отпечатана на български, английски, руски и румънски език, изд. Меркурий Комерс 97 – Добрич. Книгата ще може да се закупи на място с автограф от авторите.
19:00 – 01:00
„Отражения“ – изложба – живопис на Иван Узунов
Иван Узунов е роден през 1968 г. в град Пловдив. През 1987 завършва Художествената гимназия „Цанко Лавренов”, през 1994 – Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий”, специалност “Графика”. През 1995 става член на Дружеството на пловдивските художници. От 1993 г. до сега, художникът взима участие в национални и международни изложби в България, Германия, Полша, Австрия, Англия, Турция и САЩ. От 11 години живее и работи в Сан Франциско (САЩ), където през 2008 г. завършва кинорежисура в CityCollegeofSanFrancisco.
20:30 – 20:45
„По пътя на свещената вода – водна завеса в Суха река“ – арт намеса в природната среда
Върху фасадата на галерия А+ ще бъде прожектиран мащабния проект за създаване на нова туристическа атракция с похватите на съвременното изкуство в каньона на Сухарека в Добруджа. Идеята включва използването на природни водни източници за създаване на уникална водна завеса, висока 40 м. Тази модерна водна скулптура ще бъде постоянно действаща през цялата година, като формата й ще зависи от дебита на естествените водни източници в региона на Суха река. Представянето ще започне в 20:30 и ще се повтори в 21:30 и 22:30 ч.
00:00 – 00:00
Рок – концерт с участието на StantonDrew и СПИН
StantonDrew е създадена през 2011 г. в гр. Пловдив. Членове на групата са: Васил Дачев (вокал, китара), Трифон Ташев (вокал, дигитално композиране , перкусии), Иван Шумилов (бас), Александра Ласкова (вокал), Радоил Борисов (китара). Участия: откриване ателие „Иван Костолов“ (2012), откриване на изложба „АНАЛОГ“ (2013).
Група СПИН в състав Асен Роканов (китара), Станислав Христов (барабани), Екатерина Кафелова (вокал), Петър Азов (вокал), Борислав (бас).
00:00 – 00:00
Пърформанс с участието на пловдивски и софийски артисти
Пърформансът ще включва монолози, пантомима и други.