
Една от интересните локации в „Нощ на музеите и галериите – Пловдив“ е Регионалният археологически музей. В него ще бъде представена програма с акцент върху древния Филипопол. Археолог Елена Кесякова е избрала да изнесе специална лекция във връзка с протичащите разкопки на площад Централен. Срещнахме се с нея, за да ни разкаже какво да очакваме от тази любима дестинация по време на „Нощта“ .
Госпожо Кесякова, на каква тема ще бъде лекцията, която ще проведете в Регионалния археологически музей по време на „Нощ на музеите и галериите – Пловдив“?
Лекцията ще бъде посветена на Филипопол, на Античния град, тъй като аз работя в тази област. Посетителите ще могат да видят най-важните археологически обекти, които са разкрити през последните години и които будят много голям интерес и накрая акцентът ще бъде върху Форума на Филипопол или „агората“, както ние наричаме Централния площад. Тук се правят разкопки вече много години – повече от три десетилетия. През последните няколко години продължават археологическите проучвания – ние откъм „Западните пропилеи“, а археолог Мартинова от северната страна при обществените сгради. Мисля, че е важно да се даде една по-солидна информация за това какво смятаме да правим. Тук е много важно не само да се разкрият тези старини, които представлява Форумът, но и да бъде направена консервация и реставрация. Ние сме работили много години от източната и от южната страна и вече втора година работим от западната. От северната страна също се работи дълги години. Най-важно е всички тези открития да бъдат експонирани и хората да могат да видят какво представлява Централният площад на Античния Филипопол.
В България хората проявяват ли интерес към историята и археологията? Вие самата имате ли впечатления от посетителите на Археологическия музей, например?
Аз имам впечатление от хората, които посещават обекта, тъй като почти не съм в музея и не мога да кажа за посещението там, но при посещението на обектите хората се интересуват. Това, което на мен ми прави впечатление е, че се интересуват много млади хора. Това е много положително, много насърчаващо. Идват и много чужденци. Аз съм впечатлена от информацията, която имат. Понякога те идват с много определени въпроси, което показва, че са чели много неща и сега искат да се запознаят с тези старини.
Ръководите разкопките на пл. Централен. Кога започнаха те и кога се предвижда да завършат?
Разкопките на пл. Централен и специално на Форума са започнали преди много години. Първите разкопки са направени през 1971 г. от нашите колеги арх. Матей Матеев и Христо Джамбов, бивш директор на Археологическия музей. При разширение на Централна поща се попадна за пръв път тогава на Централния площад. Те локализираха всъщност, че Централният площад се намира именно тук и дадоха първите реални резултати от техните археологически проучвания. По-късно проучванията продължиха през 80-те години, а през 1990 – 1991 г. бяха едни от най-мащабните археологически разкопки на Централния площад. Тя бяха свързани с реформиране и реконструкция на централното градско ядро на съвременния Пловдив, а както се знае това ядро съвпада с това на античния град. Тогава се извършваха много мащабни археологически проучвания на площ повече от 20 дка и ние имахме възможност да разкрием изцяло източната страна на Форума – редицата от магазини, улицата, която мината покрай Форума или „Главната улица“, също и главните улици в посока изток-запад – т.нар. улици „Кардо Максимус“ и „Комалус Максимус“. Разкриха се, също така и редицата от магазини от южната страна, изцяло се проучи дори и „инсулата“ – това е кварталът, който се заключава между четири антични улици. Нашите проучвания доведоха до една по-точна интерпретация на началната фаза на залагане на Форума като Централен площад и на залагане на цялата градоустройствена схема на античния град долу в низината. Това са едни много важни и съществени резултати, които продължават да се натрупват и дават повече данни за една по-точна датировка на началната фаза на установяване на уличната мрежа и респективно на Централния площад. Именно и сега ние се стремим да решим този проблем. От миналата година ние започнахме проучването на западната страна на Форума или това са „Западните пропилеи“ – един от централните входове към Форума, към Централния площад, а такива входове има и от източната страна, но те не бяха разкрити. Знаехме, че тук трябва да има един вход към Централния площад и ние го разкрихме миналата година.
Какво следва да се случи на това място?
На това място следва да се доразкрие част от този вход, магазините от западната страна със стилобата (много масивен зид, където се издига мраморната колонада) и портикът между магазините и ареата. Ареата представлява един площад под открито небе – там няма застрояване, може да има някакви постаменти за мраморни или бронзови статуи, може да има и храм. Надяваме се да получим нови конкретни данни, които да ни дадат възможност да прецизираме датировката на най-ранния етап от съществуването и възникването на площада, така че да се разкрие този сектор, който ще даде възможност да се започне проектирането за експониране на този най-голям античен паметник в нашите български земи.
Кой е най-интересният предмет, който сте открили при разкопки в Пловдив?
Въпросът е много сложен. Не бих могла да кажа, защото аз работя много години в Пловдив. Тук беше моят дебют, тук завърши и творческият ми път. Разкривала съм много неща и всеки паметник има своето място и своето голямо значение за общия план на историческото развитие на града. Форумът е един действително много голям архитектурен паметник, но аз имах възможността да работя на Епископската базилика, където разкрихме изключително интересни мозаечни пана – прекрасни подови мозайки, една антична жилищна сграда също с мозайки – толкова прецизно изработени. Това са едни шедьоври на мозаечното изкуство – т.нар. сграда „Нарцис“. Всеки един от паметниците, които са разкрити в продължение на няколко десетилетия имат своето място и значение за обща история на града. Аз не мога да акцентирам само на един паметник, но нямам златни неща. Миналата година за първи път попаднах на една златна монета на Диоклециан от края на 3. век. Златна монета също съм намерила от един друг обект – „Мали Богдан“, тя е корубеста монета. Това са златните ми неща, но те не са толкова важни според мен за историческото развитие на града, както всички тези архитектурни паметници, които са разкрити и които са оставени на място и могат да бъдат консервирани, реставрирани и експонирани.
Автор: Десислава Йорданова
20 СЕПТЕМВРИ
РЕГИОНАЛЕН АРХЕОЛОГИЧЕСКИ МУЗЕЙ
пл. „Съединение“ 1
www.archaeologicalmuseumplovdiv.org
19:00
„Древният Филипопол“ – прожекция на филм на Нона Йотова, тематична лекция на археолог Елена Кесякова
Филмът разказва за археологическото наследство на Пловдив и показва как се е развивал града през Античността. Акцентира се на представителни съоръжения, построени от римляните като Античния стадион на Филипопол. Лекциите на Мая Кютова и Елена Кесякова ще допълнят информацията от филма и ще добавят нови детайли, свързани с миналогодишните разкопки на Римския Форум и Одеона в Централната част на Пловдив.
19:00 – 00:00
Постоянна експозиция
Експозицията включва праисторически артефакти от проучени селищни могили и култови комплекси край Долнослав и Мулдава; погребални дарове от проучени тракийски надгробни могили край Дуванлий и Чернозем; богата нумизматична колекция. В Лапидариума на музея са изложени фрагменти от публични сгради и жилищни постройки – колони, фризове, оброчни плочки и мозайки от I-III в.
19:00 – 00:00
„Непреходен отпечатък в историята: Съкровища от гръцките музеи“ – временна гостуваща изложба (Гърция – България)
Изложбата представя част от колекциите на Националния археологически музей, Нумизматичния музей и Музей Керамикос в Атина, Археологическия музей в Аргос, Археологическия музей в Делфи, Археологическия музей в Ламия, Музея на византийската култура в Солун, Археологическия музей в Тива. Може да бъде видяна в периода: 31 май – 30 октомври.