
Мултимедийната фотоизложба „Старинен Пловдив през обектива на фотографите” ще бъде представена в Нощта, като част от големия проект „ Нощ на ретро фотографията в музея”. За да научим повече за изложбата, потърсихме уредника на РИМ- Пловдив Пламен Четелязов и фотографа Елена Илиева.
Кои са най- съществените промени в Пловдив, които са отразени във фотографиите през последните 120- 130 години?
Тази фотоизложба е част от големия проект, който спечелихме по фонд Музеи на фондация Отворени изкуства и фондация Америка за България. Основната част от събитието ще се случва в центъра за съвременна история. Там ще бъде възстановката на ателието, деца, които ще рисуват и т.н. Понеже имаме четири експозиции, останалите сгради на музея също ще бъдат ангажирани. Къщата на Георгиади- снимки на стари фотографи на Пловдив, на хартия. Те ще изобразяват къщи, улици, как се е развил градът изобщо. Двете сгради- Съединение и Книгоиздаване на България ще представят мултимедийни презентации на снимки. В Съединение мултимедията ще бъде посветена на 120 годишнината от Първото българско промишлено земеделско изложение, която се навършва тази година. Снимките ще демонстрират облика на изложението- павилионите, Цар Симеоновата градина, където се е състояло. А в Книгоиздаване снимките ще бъдат само от Стария град. Интересното е, че стари снимки на професионални фотографи като Димитър Кавра, Георги Данчов, Вацлав Валебни, Андрей Андреев ще бъдат преплетени със снимки на любители фотографи. Не избираме снимките по красота, а повече целим да покажем как Старият град се е променял във времето- от първите фотографии, дело на Димитър Кавра, до ден днешен.
Пламен Четелязов
Как си набавяте самите фотографии?
Любителите засега сме само хора от музея, които не са професионални фотографи. От личните си фотоархиви предоставихме снимки на Елена Илиева, от които тя да подбере подходящите. Професионалните фотографи са Елена Илиева, Соня Станкова, Иво Хаджимишев. Те са фотографи с богат опит, които по една или друга причина са правили снимки на Стария град и сега имаме перфектната възможност да ги използваме. Ние не търсим красивото, а по- скоро искаме да покажем проблемите, които има Стария град, как се е развил, какво е състоянието му в момента.
Ще има ли някакви бъдещи проекции как ще изглежда Старият град или ще е само „преди и сега”?
Не, надяваме се самата презентация да даде началото на един бъдещ проект, който да има продължение. Старият град привлича посетители, всички мислят за него и е факт, че на никой не му харесва как изглежда в момента. За пример мога да дам фестивала, който се организираше преди години и представяше различните занаяти, на хората това им беше интересно. Ние не можем да решим проблемите на Стария град, но с това слайдшоу можем да накараме посетителите да се замислят. За къщата на Христо Г. Данов събрахме доброволци, с шкурки изтъркахме графитите, които бяха на външната фасада, пребоядисахме я и на другия ден осъмна отново с графити. По принцип не съм против графити културата, но да рисуваш в Стария град е немислимо.
Може ли всеки, който се интересува от фотография да предостави свои снимки?
Доста напреднахме във времето и засега нямаме такива идея, но ако решим нещо задължително ще го обявим.
Какъв времеви отрязък ще обхваща изложбата?
От края на 19 в., целият 20 в. до началото на 21 в. Ще се опитаме да отразим цялата история на снимане в града- от първия заснет фотос чак до наши дни.
Срещнахте ли някакви трудности при набявянето на фотографиите?
Не, нямахме трудности. Всъщност това е една чудесна възможност да покажем тези фотографии на аудиторията. Трудностите ще дойдат може би сега, при подбора на снимките за изложбата. За картичките, които ще направим, за да раздадем за спомен в Нощта, се спряхме на около 50 финални фотографии, но подборът им беше много труден. Стремяхме се да покажем цветността на Стария град, познатите сгради и улици от различен ъгъл, както и акценти от културни събития. Целта ни е хората да преосмислят това, което имат като културно наследство, да видят, че Старият град е жив. Всеки ще може да си вземе картичка и това ще му остане спомен от Нощта, освен това ще се сдобие и с една интересна снимка на града.
Планувате ли да издадете албум, в който да включите част от тези фотографии?
Разбира се, че ни се иска, но всичко е свързано със средства. Преди години са правени календари със стари фотографии, с тепетата, с Главната, с Отец Паисий. Имаме и оригинални снимки, които позволяват да правим интересни неща, можем да ги сканираме във висока резолюция, да ги отпечатаме. Това, което правим е само една начална крачка, ще продължаваме да работим за идеята Музейният център за съвременно изкуство да бъде превърнат в Дом на фотографията, където да се скицира историята на фотографията в България и в частност в Пловдив.
Как да гледат младите фотографиите, за да разберат посланието, което искате да отправите?
Нека да се опитат да гледат по- творчески, да пречупят фотоса през призмата си.
Лично аз, когато застана пред някоя фотография се опитвам да си представя как е изглеждало даденото място преди години. Младата аудитория на музея е достатъчно образована, а съветът ми към посетителите на Нощта е да отделят повече време, да прочетат анотациите под снимките и така ще успеят да усетят емоцията.
Има ли фотография, която ви е впечатлила по особен начин?
Да- всички до една.
Автор: Русана Куманова, Петя Терзийска
Регионален исторически музей – Пловдив, Експозиция „Българско Възраждане“
ул. „Цанко Лавренов“ 1
www.historymuseumplovdiv.org, www.rimplovdiv.wordpress.com
Regional History Museum – Plovdiv, „The Bulgarian National Revival“ exposition
1 Tsanko Lavrenov St.
www.historymuseumplovdiv.org
19:00 – 01:00
„Пловдив през обектива на фотографите от края на XIX век“ – част от специален проект „Нощ на ретро фотографията в музея“. Ще бъдат представени копия на творби на най-известните фотографи от Пловдив от втората половина на ХІХ в., сред които са Димитър Кавра, Георги Данчов, Вацлав Велебни и др. Това е първият период от историята на Пловдив, за който имаме „запечатани“ на фотохартия образи на града.
„Plovdiv through the lens of late 19th century photographers“ – part of a special project „Retro photography night at the museum“. Copies of works by the most famous Plovdiv photographers from the second half of the 19th century will be presented, including Dimitur Kavra, Georgi Danchov, Vaclav Velebni and others. This is the first period from the history of Plovdiv with images “printed” on paper.